Listed below are the athletes, coaches and team managers who have represented our Province in the Canada games since 1967.
* indicates medalists
1967 - Quebec City, Quebec
- Carolyn Gosse/ Andrew Joy*
- Rhonda Andrews
- Wendy Chapman
- Carolyn Gosse
- William Hodge
- Andrew Joy
- Brian McLeod
- Hubert White
- Peggy Ann White
- Team Manager – Armie Miller
1971 - Saskatoon, Saskatchewan
- Inese Freimanis
- Anne Green
- Andrew Joy
- Brian McLeod
- Brian Sullivan
- Fiona Swan
- Brian Withers
- Team Coaches – Rolf Adomeit, Wendy Mercer
1975 - Lethbridge, Alberta
- Dorothy Miller/James Downtown - Bronze Medalists, Novice Pairs
- Susan Green
- Clarence Leonard
- William McCloy
- Christine Pike
- Dominic Pike
- Valerie Power
- Wanda Power
- Michelle Walsh
- Team Coach – Alex Balisch
- Team Manager – Elizabeth Swan
1979 - Brandon, Manitoba
- Christine Pike/ Dominic Pike - Gold Medalists, Junior Dance
- Noeleen Curran
- Karen LeGrow
- Cathie McCormack
- Robert Pike
- Simone Pike
- Inez White
- Scott White
- Team Coach – Gail Lucken
- Team Manager – James (Andy) Joy
1983 - Saguenay, Quebec
- Dwayne Power - Silver Medalist, Pre Novice Men
- Fiona Cornell
- Alice Dobbin
- John Grant
- Jonathon Krickler
- Cathy McCormack
- Monique Pike
- April Poole
- Team Coach – Gail Lucken
- Team Manager – Kelly McDowell
1987 - Cape Breton, Nova Scotia
- Dwayne Power - Silver Medalist, Junior Men
- Shelly Clarke
- Jan deJong
- Bradley Gibbons
- Brenda King
- Krista Mullaly
- Cherisse Norman
- Paula Norman
- Janice O’Brien
- Team Coaches – Robert O’Toole, Jodi St. Louis Byrne
- Team Manager – Joyce Crim
1991 - Charlottetown, Prince Edward Island
- Joshua Babb
- Rebecca Babb
- Jason Crotty
- Lisa George
- Heather Hallett
- Georgette Pike
- Arlene Strand
- Clifford Trend
- Wendy Vickers
- Team Coaches – Kevin Walsh, Lisa Young
- Team Manager – Agnes Thistle
1995 - Grand Prairie, Alberta
- Sean Bisson
- Lori Brett
- Amanda Conway
- Stefan Dean
- Janelle Dinn
- Leanne Dollard
- Dana Welsh
- Roger White
- Team Coaches – Wendy Mercer, Kevin Walsh
- Team Manager – Agnes Thistle
1999 - Corner Brook, Newfoundland & Labrador
- Stefan Dean/ Carla Montgomery - Bronze Medalists, Novice Pairs
- Krista Kirkland/ Ryan Sutherland - Silver Medalists, Pre Novice Dance
- Aimee Collier
- Heather Dawe
- Meghan Fleming
- Allison Noseworthy
- Carla Ryan
- Corey Sutherland
- Neal Thorne
- Roger White
- Team Coaches – Wendy Mercer, Dominic Pike
- Team Manager – Betty Brett
2003 - Bathurst, New Brunswick
- Robyn Wells/ Mathieu Tremblay
- Michelle Bugden
- Allison Noseworthy
- Alyssa Crosbie
- Mark Scott
- Joey Russell - Bronze Medalist. Pre Novice Men
- Neal Thorne/ Erica Nixon
- Whitney Young/ Shawn Verasammy, - Silver Medalists, Pre Novice Pairs
- Corey Sutherland
- Courtney Hunt
- Team Coaches – Lori Brett, Kevin Walsh, Lisa Young
- Special Olympics Assistant – Claudia Drover
- Team Manager – Bev Power
2007 - Whitehorse, Yukon
- Courtney Hunt
- Sarah Connell
- Paolo Paiement
- Mark Ellsworth
- Kaetlyn Osmond - Bronze Medalist, Pre Novice Women
- Julia Mercer
- Matthew Power
- Alexandra Young/Matthew Young - Bronze Medalists, Pre Novice Pairs
- Natasha Osmond
- Stephanie Nevin
- Team Coaches – Lori Brett, Kevin Walsh, Lisa Young
- Special Olympics Assistants – Deila Connell, Claudia Drover
- Team Manager - Betty Brett
2011 Halifax - Nova Scotia
- Pre-Novice Pairs – Robyn-Lynn McGrath and Matthew Power
- Pre-Novice Men – Dylan Short
- Pre-Novice Women – Emily Benson, Grace Woodland
- Novice Men – Matthew Young
- Novice Women – Ashley Morgan, Alexandra Young
- Special Olympics – Mark Ellsworth, Sarah Connell
- Coaches – Wendy Mercer, Neal Thorne, Lisa Young
- Special Olympics Assistants – Deila Connell, Bernadette Greening
- Team Manager – Betty Brett
2015 - Prince George, British Columbia
- Pre-Novice Women – Jenna Efford, Sophia Burke
- Novice Women – Kaitlin Harte, Bethany Whelan
- Special Olympics – Sarah Connell, Melanie Taylor
- Coaches – Lori Brett, Brittany Barril
- Special Olympics Assistants – Deila Connell, Michelle Taylor
- Team Manager – Betty Brett
2019 - Red Deer, Alberta
- Pre-Novice Women – Katie Slaney, Abby Pace
- Pre-Novice Dance - Brooklyn Watkins/Riley Jerrett, Norah Levesque-Morissette/James Levesque-Morissette
- Novice Women – Caylie Rose Blake, Hayley Dalton
- Special Olympics – Melanie Taylor
- Coaches – Neal Thorne, Matthew Power, Lisa Young
- Special Olympics Assistant – Chelsea Taylor
- Team Manager – Susan Dean